Mükemmel Topuz için Donut Yapımı {DIY}Ofisten bir arkadaşımın H&M'den saç donutu alması üzerine biz de bu olaya bir el atalım dedik. İnternette dolaşırken sürekli karşımıza çıkan mükemmel ve "neredeyse hiç özenmedim, şöyle bir evirdim çevirdim hop oldu" topuzlarının çoğu, işte bu "hair donut" adı verilen şişkin toka ile yapılıyor diyebiliriz. Topuzun pofidik olmasını sağlayan bu muhteşem tokaları hiç bir yerde bulamayınca (H&M ve Claire's te kalmamıştı) ben de kendi donutumu kendim yaparım dedim. Sonuç da güzel olunca bu 5 dakikamı almayan yöntemi sizlerle paylaşıyorum. Kızlar çoraplarınızı hazırlayın!

İhtiyacınız olanlar; 
1. Kullanmadığınız bir çorap. (temiz yazmamak için kendimi çok zor tutuyorum:) ) 
Eğer saçınız açık renk ise açık renkli bir çorap, değil ise siyah bir çorap tercih edebilirsiniz. Çorap ne kadar uzun olursa, yapacağınız donut da o kadar büyük olur. Büyük donut uzun saç demek;  bu sebeple saç uzunluğunuza göre donutu iri ya da küçük tutabilirsiniz. 
2. Makas
Yapılışı;
1.Çorabın ucunu ilk fotoğrafta gördüğünüz gibi kesiyorsunuz. Saçlarım orta boy olduğu için ben ortalama uzunlukta bir çorap kullandım ve ucunu çok derin kesmedim.
2.Sonrasında çorabı dışa doğru kıvırarak sona doğru ilerliyorsunuz. Ortasının boşluk olması gerek; saçı içerisinden geçireceğiz. 
3.Saçınızı topuzun nerede durmasını istiyorsanız o hizada, sıkıca toplayın. Tepede istiyorsanız olabildiğince yukarıda toplayın. Sabitlemek için donuttan önce lastik toka kullanın. 
4.Lastikten sonra donutu, ortasındaki boşluktan saça geçirip saçı etrafında döndürün. 
5.Saçı sabitlemek için gereken yerlerden tel toka ile tutturun. Ben alttan ve üstten kullandım. 

Voila! Size hemen göstereyim diye kendi topuzuma çok özen gösteremedim ama sanırım ana fikri size verebildim. Sevgiler!

2 yorum var.:

Elif Ayvaz dedi ki...

Ben Balıkesir'e gittiğimde takı satan bir dükkandan aldım tokasını. 2 ya da 3 liraydı sanırım. Ama bu da iyi fikirmiş.

Unknown dedi ki...

aa ne pratik bir fikir :)